13.12.2012, Bielsko-Biała, Książnica Beskidzka

Wykład pt. "Linia b-2: niemieckie fortyfikacje z lat 1944-45 w okolicach Bielska-Białej"

        13 grudnia w Książnicy Beskidzkiej odbył się kolejny Historyczny Czwartek zorganizowany przez Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne i Książnicę Beskidzką. Tym razem wykład pt. "Linia b-2: niemieckie fortyfikacje z lat 1944-45 w okolicach Bielska-Białej", wygłosił Dominik Kasprzak.

- Wędrując po wschodnich obrzeżach Bielska-Białej - w takich dzielnicach jak Lipnik czy Wróblowice - natrafić można na wystające z ziemi żelbetowe "kopuły". Obiekty te mają wiele potocznych nazw, jednakże właściwą jest określenie kochbunkry. Są to elementy fortyfikacji wchodzących w skład budowanej od 1944 roku przez III Rzeszę linii b-2, mającej uchronić Niemcy przed spodziewanym atakiem Armii Czerwonej ze wschodu. Pozycja b-2 ciągnęła się od okolic Opola m.in. przez Tarnowskie Góry, Siewierz, Dąbrowę Górniczą, Bieruń, Żywiec i Zwardoń, biegnąc dalej w stronę Słowacji - mówił Dominik Kasprzak. Referent ilustrując cały wykład serią współczesnych i archiwalnych fotografii omówił historię budowy pozycji oraz typy obiektów na niej występujących.

Tematyka niemieckich fortyfikacji przyciągnęła do Książnicy Beskidzkiej kilkadziesiąt osób, które po wysłuchaniu godzinnego wykładu, chcąc poszerzyć swoją wiedzę, zadawali dodatkowe pytania prelegentowi.









foto: Jacek Kachel